Czy odśnieżać moduły fotowoltaiczne? Ile prądu z fotowoltaiki powstaje w zimie?
Pojawienie się śniegu rodzi wiele pytań wśród właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Prosumenci zastanawiają się jak śnieg, który pokrywa ich instalacje wpływa na pracę instalacji i czy trzeba odśnieżać moduły. Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą?
Pokrywa śnieżna wpływa na funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej i nie ma tu żadnej wątpliwości. Wszystko zależy jednak od grubości pokrywy śniegu. W przypadku zaśnieżenia promieniowanie częściowo dociera do modułu. Generacja energii pojawia się, ale nie w dużych ilościach. Jeżeli śnieg zaczyna się zsuwać, to wtedy diody odcinają poszczególne obwody, co powoduje, że część energii padająca na moduł, zamieniana jest na ciepło, w efekcie śnieg zaczyna dosyć szybko zsuwać się z powierzchni modułu tym szybciej im większy jest ich kąt pochylenia. Na pracę modułów tj. produkcję energii, wpływają intensywne opady śniegu. Statystycznie w naszej szerokości geograficznej, przy obecnym klimacie, ma to bardzo małe znaczenie w porównaniu do rocznych zysków.
Ile prądu dostarcza fotowoltaika zimą?
Dla instalacji skierowanej na południe o nachyleniu 0 stopni, lipiec odpowiada za 15 proc. rocznej produkcji energii elektrycznej. Z kolei śnieg pojawia się od listopada do lutego, które łącznie odpowiadają za ok 9,9 proc. rocznej produkcji, ponadto intensywne opady śniegu są w ostatnich latach epizodem w Polsce dlatego nie ma to większego wpływu w skali roku.
Śnieg usuwa zabrudzenia z modułów fotowoltaicznych
Permanentne zacienienie jest niekorzystne, ale już sam śnieg ma korzystny wpływ na moduły, gdyż usuwa zabrudzania. Modułów nigdy się nie myje wczesną wiosną, gdyż opady śniegu w ciągu zimy domywają moduły. Jest to pozytywny aspekt opadów śniegu i jego wpływu na mikroinstalacje PV. Eksperci twierdzą, że odśnieżania wymagają jedynie dachy płaskie.
W przypadku farm PV czasami prowadzi się odśnieżanie, ale realizuje się je z pomocą specjalistycznego sprzętu i tylko gdy śnieg nie jest zmarznięty. Zaleca się, żeby w przypadku zaśnieżonych mikroinstalacji poczekać, aż śnieg stopnieje.
Zamarznięty śnieg
Nie wolno odśnieżać instalacji fotowoltaicznej, gdy śnieg jest zmarznięty, a na panelach widoczna jest pokrywa lodowa. Trzeba uważać, żeby nie zarysować szklanych powierzchni modułów, ponieważ bardzo łatwo można je uszkodzić, jeśli zrobi się to nieumiejętnie. W tej sprawie warto skontaktować się ze sprawdzonym instalatorem lub firmą zajmująca się takimi usługami.