2020-12-09

Śnieg na panelach fotowoltaicznych. Czy musimy reagować?

Śnieg a stan techniczny mikroinstalacji

Właściciele paneli fotowoltaicznych wyrażają obawy o wpływ śniegu na stan techniczny instalacji fotowoltaicznych. Permanentne zacienienie jest niekorzystne, ale sam śnieg ma korzystny wpływ na moduły, gdyż usuwa zabrudzania. Modułów nigdy się nie myje wczesną wiosną, gdyż opady śniegu w ciągu zimy domywają moduły. Jest to pozytywny aspekt opadów śniegu i jego wpływu na mikroinstalacje PV.

Czy właściciel musi reagować?

Czy właściciel instalacji fotowoltaicznej PV musi podejmować działania w związku z zaśnieżonymi modułami fotowoltaicznymi? -Jeżeli dach nie jest płaski, który wymaga odśnieżania, to nie trzeba w żaden sposób reagować.

W przypadku zaśnieżenia promieniowanie częściowo dociera do modułu. Generacja energii pojawia się, ale nie w dużych ilościach. Jeżeli śnieg zaczyna się zsuwać, to wtedy diody odcinają poszczególne obwody, co powoduje, że część energii padająca na moduł, zamieniana jest na ciepło, w efekcie śnieg zaczyna dosyć szybko zsuwać się z powierzchni modułu tym szybciej im większy jest ich kąt pochylenia. Śnieg generalnie nie ma tendencji do długiego zalegania na modułach fotowoltaicznych.

Jeżeli już decydujemy się na odśnieżanie trzeba wiedzieć przede wszystkim jak odśnieżać. Robiąc to nieumiejętnie, można zrobić więcej szkody, niż pożytku np. rysując szkło na modułach. W przypadku farm PV czasami prowadzi się odśnieżanie, ale realizuje się je z pomocą specjalistycznego sprzętu i tylko gdy śnieg nie jest zmarznięty.

Lipiec odpowiada za 14 -15 proc. rocznej produkcji energii elektrycznej. Z kolei śnieg pojawia się w miesiącach grudzień, styczeń, luty, które łącznie odpowiadają za ok 9 proc. rocznej produkcji, ponadto intensywne opady śniegu są w ostatnich latach epizodem w Polsce dlatego nie ma to większego wpływ w skali roku. 

 

 

 

źródło: www.globenergia.pl 

 

Kontakt

 

OzeTechnologia.pl

Ul.Batorego 46/52

87-100 Toruń

Tel. 509 466 531

biuro@OzeTechnologia.pl

 www.OzeTechnologia.pl